Najbardziej znane obrazy na świecie

 

Kolekcjonerzy sztuki co roku wydają setki milionów aby dokonać zakupu najbardziej „gorących” obrazów świata. Trzeba pamiętać, że niekoniecznie najdroższe obrazy są tymi najbardziej znanymi, ponieważ te najpopularniejsze i najbardziej rozpoznawalne znajdują się głównie w najlepszych muzeach świata i są bezcenne.

 

1. Obraz Mona Lisa – Leonardo da Vinci

 reprodukcje obrazów mona lisa leonardo da vinci

Jest to najbardziej znany obraz na płótnie świata. Przestawia portret Lisy del Giocondo, która była żoną bogatego kupca z Florencji, po włosku nazywany La Gioconda. W latach 1503-1504 Leonardo da Vinci rozpoczął pracę nad nim, które zakończył w 1519r. tuż przed swoją śmiercią. Obraz zakupił Franciszek I, król Francji, i do końca XVIIIw. był wystawiony na stałej ekspozycji w Muzeum w Luwrze. Niestety w 1921r Mona Lisa została skradziona przez jednego z pracowników muzeum, który trzymał obraz przez około 2 lata u siebie w mieszkaniu, następnie chciał go sprzedać do Włoch – był przekonany, że to właśnie tam jest prawowite miejsce La Giocondy. Na szczęście próba sprzedaży się nie powiodła i najsłynniejszy obraz świata wrócił do Luwru. W ciągu roku obraz podziwia około 6 mln odwiedzających.

 

2. Obraz Ostatnia Wieczerza – Leonardo da Vinci

 reprodukcje obrazów ostatnia wieczerza leonardo da vinci

Jest to XV mural, jednego z najlepszych i najbardziej znanych malarzy wszech czasów jakim jest Leonardo da Vinci. Obraz ten zdobi jedną ze ścian jadalni klasztoru w Milanie. Dzieło przedstawia ostatnią wieczerzę, która Jezus spożył ze swoimi uczniami przed ukrzyżowaniem. Artysta uchwycił w swoim obrazie smutek, strach i trwogę, które panowały wtedy wśród 12 apostołów. Podczas malowania tego obrazu malarz posłużył się innowacyjną jak na te czasy techniką, niestety również nietrwałą, przez co fresk ten jest w bardzo złym stanie mimo wielu renowacji.

 

3. Obraz Stworzenie Adama – Michał Anioł

reprodukcje obrazów stworzenie adama michał anioł 

To XVI wieczne arcydzieło zdobi główną cześć kaplicy sykstyńskiej w Watykanie, otoczony namalowanymi wcześniej dziewięcioma scenami z Księgi Rodzaju, które również są obrazami Michała Anioła. Fresk ten powstał podczas pontyfikatu papieża Juliusza II i przestawia moment, gdzie Bóg tchnie życie w Adama. Motyw przedstawiający ich ledwie dotykających się dłoni symbolizuje istotę stworzenia, który stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnym w historii światowego malarstwa. Obraz ten należy do najczęściej reprodukowanych dzieł na świecie.

 

4. Obraz Krzyk – Edvard Munch

 reprodukcje obrazów krzyk edvard munch

Dzieło to pochodzi z serii czterech – malowanych innymi technikami malarskimi ekspresjonistycznych obrazów Edvarda Muncha. Przedstawia udręczoną postać znajdującą się na tle pomarańczowego nieba. Znawcy sztuki nazywają obraz ikoną współczesnej sztuki. Jedna z głównych interpretacji tego słynnego obrazu pokazuje współczesnego człowieka, który jest przeszyty bólem egzystencjalnym. Jedna wersja obrazu znajduje się w Oslo w Muzeum Narodowym, a dwie następne w Muzeum Muncha, natomiast ostatnia, która malowana była pastelami została kupiona w 2012 roku przez prywatnego kolekcjonera za rekordową kwotę 120 mln dolarów. Uczyniło to obraz jednym z 10 najdrożej nabytych obrazów na świecie.

 

5. Obraz Dziewczyna z perłą – Jan Vermeer

 reprodukcje obrazów dziewczyna z perłą jan vermeer

O Janie Vermerze nadal bardzo mało wiadomo, który jest autorem tego obrazu. Natomiast jeszcze mniej na temat powstania tego portretu zwanego często Holenderską Mona Lisą. Na tym obrazie znajduje się podpis artysty, lecz brak na nim daty – historycy sztuki doszli do wniosku, że powstał on w połowie XVIIw. Niestety nic więcej nie udało się ustalić na temat obrazy znanego również jako Dziewczyna w perłowych kolczykach – nie wiadomo czy obraz był malowany za czyjeś zamówienie, kim jest ta urocza dziewczyna oraz co łączyło ją z malarzem. Do dziś to wszystko pozostaje jedną z największych zagadek w historii malarstwa – co z pewnością ma znaczny wpływ na popularność tego dzieła. Obraz ten znajduje się w Królewskiej Galerii Malarstwa w Hadze.

 

6. Obraz Trwałość pamięci – Salvador Dali

 

Obraz ten znany jest również pod innymi nazwami Cieknące zegary oraz Miękkie zegary. Zalicza się on do najbardziej rozpoznawalnych obrazów na świecie. W roku 1931 Salvador Dali

reprodukcje obrazów trwałość pamieci salvador dali

kontemplacją mijającego czasu stworzył to dzieło. Surrealistyczne Miękkie zegary stały się metaforą procesu rozkłady, któremu podlega każda egzystencja ludzka zmagająca się z nieprzerwanie płynącym czasem. Podobno ten obraz inspirował nawet Alberta Einsteina gdy pracował nad swoją teorią względności. Obraz ten należy do zbiorów nowojorskiego Muzeum Sztuki Współczesnej.

 

7. Obraz Słoneczniki – Vincent van Gogh

reprodukcje obrazów słoneczniki vincent van gogh 

Słoneczniki to wspólna nazwa dwóch serii obrazów martwej natury, które namalował Vincent van Gogh. Obraz impresjonistyczny z pierwszej serii powstał w Paryżu i przedstawia już ścięte słoneczniki znajdujące się na ziemi. W roku 1888 Vincent van Gogh rozpoczął malowanie serii słoneczników w wazonie, które są najbardziej rozpoznawalne z jego obrazów. W różnych wersjach znajduje się od 12-16 kwiatów. Natomiast trzy wersje zawierające 15 słoneczników stały się najbardziej popularne – jedna została zakupiona za około 83 mln dolarów przez jedną firm z Japonii. Drugą serię obrazów można podziwiać w Galerii Narodowej w Londynie, a trzecią w Muzeum Vincenta van Gogha w Amsterdamie.

 

8. Obraz Guernica – Pablo Picasso

reprodukcje obrazów guernica pablo picasso 

Jest to obraz o pokaźnych rozmiarach 3,5m x 7.8m Pablo Picasso. Został on stworzony w odpowiedzi na zbombardowanie przez niemieckie siły zbrojne jednej z baskijskiej wioski w czasie trwania hiszpańskiej wojny domowej. Obraz powstał w 1937 roku i ukazuje cierpienie i wielkość tragedii jakie spowodowała wojna, zbierając duże żniwo wśród niewinnych cywilów. Na obrazie znajdują się kolory czerni, szarości i różne odcienie bieli, które potęgują jego dramatyczny przekaz. Malowidło to szybko urosło do rangi dzieła monumentalnego, i zostało symbolem antywojennym i wyrażeniem potrzeby pokoju na  świecie.

 

9. Obraz Narodziny Wenus – Sandro Botticelli

reprodukcje obrazów narodziny wenus sandro botticelli 

Obraz powstał pod koniec XV wieku. Namalowany przez Sandro Botticellego malowidło zamówione zostało przez rodzinę Medyceuszy z Florencji. Obraz ten ukazuje boginię miłości, która jest Wenus, w mitologii greckiej znaną jako Afrodyta wyłaniająca się z morza. Bogini przestawiona na obrazie jest ucieleśnieniem renesansowego ideału kobiety – zmysłowa, jasna skóra i o długich rudych włosach. Obraz Narodziny Wenus można dziś oglądać w Galerii Uffizi we Florencji.

 

10. Obraz Portret Adele Bloch – Bauer – Gustav Klimt

 reprodukcje obrazów portret adele bloch bauer gustav klimt

Obraz ten został namalowany przez Gustava Klimta na specjalne zamówienie męża Adele, który był bogatym wiedeńskim przedsiębiorcą. Dzieło zostało ukończone w 1907 roku, a artysta pracował nad nim ponad 3 lata. Znawcy biografii Gustava Klimta twierdzą, że samo dokończenie obrazu zajęło mu aż tak dużo czasu tylko ze względu na szczególne intymne stosunki, które łączyły Adele z artystą. Kobieta ta znalazła się nawet na dwóch obrazach namalowanych przez niego. Dzieło to zostało sprzedane przez siostrzenicę Klimta do Neue Galerie w Nowym Jorku, która specjalizuje się w austriackiej i niemieckiej sztuce początków XX wieku za kwotę 155 mln dolarów. Dzięki temu obraz trafił na piąte miejsce najdrożej sprzedanych dzieł malarskich