Grant Wood

Grant Wood (1891-1942) był amerykańskim malarzem i rzeźbiarzem, uważanym za jednego z najważniejszych artystów amerykańskiego realizmu regionalnego. Urodził się 13 lutego 1891 roku w Anamosa, w stanie Iowa, w rodzinie rolników.

Grant Wood studiował sztukę na State University of Iowa (obecnie University of Iowa) oraz w School of the Art Institute of Chicago. W trakcie swojej kariery artystycznej zainteresował się tworzeniem obrazów przedstawiających życie i krajobrazy amerykańskiego Midwestu, szczególnie obszarów wiejskich i małych miasteczek.

Najbardziej znany obraz Wooda, "American Gothic" (1930), stał się ikoną amerykańskiego malarstwa. Przedstawia on farmera w trzymaniu widły i jego córkę w stroju amerykańskiego prowincjonalizmu, stojących przed charakterystycznym wiejskim domem. Obraz ten jest często interpretowany jako wyraz krytyki amerykańskiego stylu życia, a jednocześnie jako hołd dla tradycyjnych wartości.

Twórczość Granta Wooda była związana z ideą promowania amerykańskiej kultury i twórczości lokalnej. Jego obrazy często przedstawiały scenerie wiejskie, ludzi pracujących na roli oraz architekturę rejonów, w których mieszkał. Cechowały się one precyzją w detalu, gęstymi wzorami i jasnymi kolorami, co nadawało im charakterystyczny styl.

Grant Wood był również nauczycielem sztuki i założył kilka szkół artystycznych w swojej rodzinnej miejscowości oraz w Cedar Rapids, w stanie Iowa. Wpływ jego stylu był odczuwalny wśród lokalnych artystów i uczniów, którzy kontynuowali jego tradycje.

Grant Wood zmarł 12 lutego 1942 roku w Iowie City, w wieku 50 lat. Jego twórczość ma nadal duże znaczenie dla amerykańskiego malarstwa, a obrazy, takie jak "American Gothic", są obecnie ikonami kultury amerykańskiej.

Grant Wood Jest 9 produktów.

Pokazuje 1 - 9 z 9 elementów